Posty przez w Bez kategorii

Trzęsienie ziemi na Lomboku – z pierwszej ręki!

5 sierpnia 2018 r. na indonezyjskiej wyspie Lombok miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 7,0 w skali Richtera. Od tego czasu wyspa doświadczyła serii wstrząsów wtórnych.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się w Sembalun na północym Lomboku. Górski charakter regionu, jego podatność na osunięcia ziemi oraz odległość w dotarciu do wiosek, początkowo utrudniły możliwości szybkiego niesieniu pierwszej pomocy. Popularny cel turystyczny Gili Islands, trzy małe wysepki Gili Trawangan, Gili Meno i Gili Air, również doznały rozległych zniszczeń. Około 4600 mieszkańców oraz turystów przebywających na wakacjach zostało ewakuowanych po niedzielnym trzęsieniu w bezpieczniejsze miejsca. Większość ofiar pochodzi z północnego Lomboku i zmarła w wyniku zawalenia się budynków. Nie zginął żaden turysta ani rezydent.

W ciągu ostatniego tygodnia zespoły reagowania kryzysowego, wojsko i policja ustanowiły stanowiska awaryjne na północy. Rząd NTB (Małe Wyspy Sundajskie Zachodnie) i jego agencje ściśle współpracują z National Disaster Management Agency (BNPB), aby zapewnić pomoc swoim obywatelom.

Należy podkreślić, że większość szkód doznał północny Lombok, a pozostałe obszary wyspy pozostają w dużej mierze nienaruszone. Obszary turystyczne, takie jak Kuta i południowe wybrzeże oraz południowy zachód Lomboku, nie odniosły szkód i działają normalnie. Powrót turystów pozwoli utrzymać miejsca pracy i pomoże wyspie w jej odbudowie po klęsce żywiołowej.
Scuba Froggy działa bez zmian w Kucie, na południu. Część biur zlokalizowanych w hotelach w Senggigi oraz na Gili Trawangan jest chwilowo zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Nasze biuro w centrum Senggigi powraca do pracy od 14 sierpnia.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy reorganizacji swojej wyprawy na Lombok, z chęcią pomożemy.