sf3

sf5

sf7

Nurkowanie na Bali

Bali, najpopularniejsza turystycznie wyspa Indonezji, jest również znanym celem do nurkowania. Nurkowanie na Bali wprawdzie wiąże się z koniecznością pokonywania dystansu samochodami czy łodziami, ale daje okazję do obejrzenia ogromnej różnorodności krajobrazu tej rajskiej wyspy. Warto podzielić nasz urlop na połączenie nurkowania na Bali z nurkowaniem na Lombok, sąsiedniej wyspie, oddalonej o ok. 1,5 godziny jazdy speed boatem, znanej z malowniczych miejsc nurkowych wokół 3 wysepek Gili islands oraz tajemniczych, skalistych i wciąż dziewiczych miejsc na południu Lombok – Kuta, Gerupuk i Belongas.

Jedną z najpopularniejszych destynacji nurkowania na Bali jest Tulamben leżący u stop gory Agung, a wschodnim wybrzeżu wyspy. Celem nurkowania jest słynny wrak amerykańskiego statku handlowego USS Liberty, przełamanego na pół, wokół którego przez 45 lat rozkwitło bogate życie fauny i flory. w tym ławice bumphead parrotfishy i barakud. W pobliżu znajdziemy inne ciekawe miejsca do nurkowania, m.in. Reef Paradise, Tulamben Drop Off czy Klebit Rock.

Decudyjąc sie na nurkowanie na Bali, warto wybrać się na południe, skąd wyruszymy na słynną wyspę Nusa Penida. To tu spotkamy majestatyczne manta ray, zmierzymy się z prądami morskimi i zwiększymy szansę zobaczenia mola-mola. Najpopularniejsze miejsca to Manta Ray, Crystal Bay, Manta Point, Gamat Bay and Malibu Point. Nurkowanie z tym rejonie wymaga jednak pewnych umiejętności, ponieważ silne prądy z wnętrza oceanu stanowią spore wyzwanie, a dodatkowo wpływają na nagłe spadki temperatury wody.

W pobliżu Nusa Penidy znajduje się inna, mniejsza wyspa Nusa Lembongan, w której życie toczy się wolniej i spokojniej niż na Bali. Ciekawym miejscem do nurkowania jest Blu Corner – dość ekstremalne ze względu na specyficzne prądy, ale zamieszkane przez rekiny, Napoleony, eagle rays i odwiedzane przez mola-mola. Doświadczeni w nurkowaniu powinni zanurzyć się w Ceningan, z kolei początkujący – w Mangrove Parrk.

Jeśli komuś marzy się nurkowanie z widokiem na wulkan, powinien skierować się na północny-zachód, gdzie Bali zdaje się niemal stykać z sąsiednią Jawą. Mowa o wyspie Menjangan, części West Bali National Park. Piekne korale, skały uformowane w jaskinki, wrak łodzi, bogactwo gatunkowe ryb i morskich ślimaków – tego możemy spodziewać się po miejsach takich jak The Anchor Wreck, Underwater Caves and Pos II.

Kończąc nurkowanie na Bali skierujmy się na Lombok – zaczynając od Gili Islands. To 3 wysepki, wokół których znajduje się wiele miejsc nurkowych, a największą sławę zawdzięczają żółwiom, które tutaj spotkać można niemal na każdym nurkowaniu, oraz bialutkim plażom i turkusowej wodzie. Mimo częściowego zniszczenia raf przez dawne praktyki połowu dynamitem, wciąż są to miejsca ciekawe, zarówno dla początkujących nurków, jak i wytrawnych amatorów fotografii podwodnej. To tu poczujemy prawdziwie wyspiarski klimat Idnonezji.

Południe Lombok to z kolei zmierzenie się z Oceanem Indyjskim wraz z jego nieprzewidywalnością i ogromnym bogactwem fauny i flory. Mowa o rejonie Kuty, Gerupuk i Belongas. Skalne formacje utworzyły liczne wąwozy i jaskinie, a ogrody koralowe sprawiają wrażenie nietkniętych przez człowieka – tak jest na Belongas, do którego wciąż niewielu nurków dociera, głównie ze zględu na mało rozwiniętą infrastrukturę hotelową. To tu spotkamy m.in. rekiny – biało- i czarnopłetwe, barrakudy, Napoleony, węże morskie, a w sezonie manty, Najciekawsze miejsca to m.in. Gili Sarong, Magnet, Cathedra czy JJ Air.

Możesz połączyć nurkowanie na Bali i nurkowanie na Lombok w czasie jednych wakacji, lub ponurkować w różnych częściach Lomboku. Sprawdź nasze pakiety lub wyślij indywidualne zapytanie. Skomponujemy program taki, o jakim marzysz!

Wyślij zapytanie.

» kontakt