Odkryj nurkowanie na Lombok!

Szukasz w Indonezji pięknych, dzikich, białych plaż? Turkusowej wody oceanu? Dzikiej przyrody, zapierających dech w piersiach widoków, autentyczności lokalnej kultury?

To wszystko znajdziesz na LOMBOK – wyspie odkrywanej przez ludzi zmęczonych komercjalizacją Bali, którzy właśnie tu odnajdują spokój, przestrzeń, dzikie plaże i serdeczność lokalnej społeczności.

My pokochaliśmy tę wyspę i nurkowanie za różnorodność podwodnej fauny i flory (gratka dla fanów macro), formacji skalnych, możliwość mierzenia się z prądami i falowaniem (Kuta, Belongas, Sekotong), ale i zabawy w spotkaniach z żółwiami czy błazenkami (Gili).

Zobacz mapę miejsc nurkowych!

 

Nurkowanie na Północy – Gili Trawangan

Miejsce nurkowe Głębokość (m) Opis Co zobaczysz ?
Halik
15 to 20 Piaszczyste dno od 3 to 7 m głębokości, przechodzące w łagodny stok dochodzący do 40 m. Większość czasu to nurkowanie w dryfcie na głębokości 15-20 m. humphead parrot fish.
Shark Point
10 to 30 Koralowe dno przechodzące w stok pochylający się od 10 do 30 m. Nurkowanie w dryfcie z pojawiającym się od czasu do czasu silnym prądem. white tip shark.
Biorock
5 to 25 Sztuczna rafa stworzona przez Gili Eco Trust po to, by pomóc dorosnąć zniszczonym koralom. Piaszczyste dno między 5 a 25 m przechodzące w delikatny stok. Nurkowanie w delikatnym prądzie.
Deep turbo
Piaszczyste dno i sporej wielkości skały porośnięte twardym i miękkim koralem. Możliwość spotkania white tip sharks oraz kolonii garden moray eels.

 

Nurkowanie na Północy – Gili Meno

Miejsce nurkowe Głębokość (m) Opis Co zobaczysz?
Meno Wall
5 – 23 Piaszczyste dno na 5-7 m, następnie ścianka schodząca do 23 m. Dryft. Twardy i miękki koral.
Meno Slope
3 – 20 Piaszczyste dno na 3-7 m przechodzące w nachylenie do 20 m, pokryte twardym i miękkim koralem. Dryft, żółwie – gwarantowane.
Bounty Wreck
15 – 25 Łagodne nachylenie z bogactwem ryb, ślimaków i żółwi. Maksymalna głębokość 20 – 25 m. Koniec nurkowania odbywa się na małym wraku pokrytym twardym i miękkim koralem.
Secret garden
10 – 30 Koralowe dno schodzące do 10 m, przechodzące w stok pochylony do głębokości 30 m. Dryft. Miejsce dające wiele możliwości. Miejsce znane jako Park Żółwi.

 

Nurkowanie na Północy – Gili Air

Miejsce nurkowe Głębokość (m) Opis Co zobaczysz?
Frogfish
6 – 21 Piaszczysto-koralowe dno między 6-10 m, potem delikatne nachylenie do 21 m. Dryft z niewielkim prądem. Możliwość nurkowania na południowej lub północnej części Masywne skały pokryte koralem, duże ilości ryb między 6 a 18 m.
Air wall
5 – 29 Piaszczysto-koralowe dno między 5 a 12 m, przechodzące w ściankę schodzącą do 29 m. Dryft połączony z prądem. Bogactwo korali i ryb, m.in. scorpion i stone fish.

 

Mapa Południa

south-map-diving-spots

Nurkowanie na Południu – Kuta

Miejsce nurkowe Głębokość (m) Opis Co zobaczysz?
Scorpion point
4 – 12 Piaszczyste dno z trawą i twardym koralem. Sztuczna rafa w najgłębszym miejscu, wykonana z betonu w formie piramidy. Juveniles lions fish, bat fish, scorpion fish, sweet lips, anemone fish, razor fish.
Pelawangan
5 – 15 Delikatny stok z twardego korala, skał i piaszczystego dna. Przechodzi w spektakularne formacje skalne dochodząc do 25 m. Szkółki różnych odmian bat fish, juveniles, snappers, lion fish, Lobsters, octopus, idealny do macro – nudibranchs, flat worms, porcelain crabs.
Pinkan
8 – 17 Łagodne nachylenie z białym piaskiem, miękkim koralem i dużymi formacjami skalnymi. Blue spotted sting ray, lobster, shrimps, kolorowe nudibranchs, boxer shrimps, clownfish i wiele anemone fish.
Boro Bagik 1
10 – 20 Interesujący podwodny krajobraz z ogromnymi głazami, które spłaszczają się do płaskowyżu na 20 m, gdzie cięcia w ziemi tworzą zwisy pokryte pięknymi, miękkimi koralami. Wiele przepłynięć i łuków. Popularne miejsce życia lobsterów i skorupiaków, szkółki snapperów, napoleonów, sting ray`ów. W sezonie – manty.
Boro Bagik 2
15 – 25 Strome zbocza kanionów, gdzie przypływ pcha cię do środka i na zewnątrz. Soft coral, shrimps, lobsters, morays, puffer i porcupine fish w całej obfitości. W sezonie – manty.
Boro Bagik 3
12 – 30 2 strome pinakle z bardzo wąskimi kanionami, gdzie wzburzony prąd i kipiel stwarzają prawdziwe wyzwanie nurkowe. Pełnia kolorów, soft coral, napoleon, humped parrot fish, white tip shark. W sezonie – manty.
Gili Medas
12 – 35 Zachodnio-południowa strona, szybki spadek głębokości, wspaniałe formacje skalne pokryte twardym koralem. Połnocno-wschodnia część znacznie płytsza, wypłaszczająca się do pięknych ogrodów koralowych. Eagle ray, blue spotted sting ray, szkółki barracud, fusillier sweetlips, groupers.
Coral Garden
19 max Nurkujesz wokół 2 większych skał z serią małych skałek leżących na piasku. Soft corals w żółtym, pomarańczowym i purpurowym kolorze, whip corals, kilka gorgonii i anemones, nudibranchs, shrimps i szkółki yellow tail barracudas.
Gerupuk Slope
10 – 19 Znajdziesz tu ściankę kończącą się na 30 m, fascynującą formacjami twardego korala, które aż prosi się o zwiedzanie. Lobster, craby, stingrays, ukryte w wielu szczelinach sweet lips, parrotfish i emperor fish, szansa na spotkanie z koloniami tuńczyków.
Gerupuk coral garden
6 – 15 Miejsce chronione od fal i prądów. Piękne ogrody koralowe delikatnie schodzące do piaszczystego dna. Większość gatunków ryb, również squids i cuttlefish.
Mawun slope
8 – 25 Stok zaczna się na 8 m i prowadzi do wspaniałych ogrodów koralowych na 25 m. W sezonie manty.
Snappers, sweetlips, surgeon fish, humped parrot fish.
Are Guling
8 – 15 Piaszczyste nachylenie i interesujące formacje skalne. Na 15 m płaski ogród koralowy zaczynający się od mieszaniny table corals,
leather coral, soft corals i wielkich gąbczastych korali.
Lobstery i skorupiaki, stingrays imoray eels.
Mawun Inside
2 – 12 2 chronione miejsca nurkowe, które są idealne dla początkujących. Prawa rafa zaczyna się na 2 m i wiedzie wzdłuż formacji z twardego korala na górze do białego piasku na dnie na 9 m.
Lewa strona Mawun to nachylenie z miękkiego korala schodzące do 12 m.
Wiele gatunków ryb, ośmiornice i płaszczki.
JJR
8 – 35 2 szczyty pinakli sąsiadujące ze sobą, tworzące labirynt. Pokryte przez wspaniały, kolorowy miękki koral i wielkie gorgonie. Fairy baslets, różnorodność macro – jak shrimps czy nudibranches, ale też większe ryby jak napoleon czy barracuda nie są tu rzadkością. Podczas nurkowania kieruj wzrok na wielki błękit, gdzie możesz wypatrzyć manty lub rekiny-młoty.
Cathedral (Belongas)
15 – 60 Wielki pinakiel wznoszący się na 60 m aż do powierzchni.
Prądy.
Ściana pokryta koralami, gąbkami i osłonicami. Żółte morskie ogórki znajdziesz wszędzie, możesz spotkać się z wężem.
Gili Sarang (Belongas)
Down – 35 Wiele pinakli i imponujących głazów wyrastających z dna, oferujących pełne kolorów miękkie koralowce i gorgonie. Jacks fish, sweet lips i surgeon fish, reef sharks.
Blue Hole (Belongas)
5 – 35 Jaskinia mająca swoje wejście na 17 m. Kiedy jesteś w środku, otwiera się przed tobą wielka pieczara, w najgłębszym miejscu, leżąca na 35 m. Rekomendowana latarka. Wyjście na 10 m na barwny ogród koralowy. Jacks fish, sweet lips i surgeon fish, reef sharks.

 

Jeśli poszukujesz więcej informacji o nurkowaniu na Bali lub Lombok, czekamy na kontakt.